Opiekun medyczny – jest zawodem z branży, która w ciągu ostatnich lat przeżywa największe zapotrzebowanie na pracowników. W badaniu przeprowadzonym przez GUS (Główny Urząd Statystyczny) w 2020 zawód ten jest deficytowym, jeżeli chodzi o ilość pracowników, oraz zapotrzebowanie przez pracodawców.
Przedstawiciele zawodu, zatrudnienie mogą znaleźć nie tylko w placówkach znajdujących się w Polsce, ale również w innych krajach Unii Europejskiej.
Po ukończeniu kierunku, praca może przebiegać nie tylko z chorymi wymagającymi opieki czasowo (osoby po wypadkach, chore), ale też z osobami wymagającymi stałej opieki, przewlekle chorymi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi.
Umiejętności nabyte na tym kierunku stanowią podstawę wszystkich zawodów medycznych kształconych na poziomie szkoły policealnej, które mogą być uzupełnione jedynie dodatkową kwalifikacją.
Opiekun medyczny jest zawod pomocniczym w zakresie czynności opiekuńczo – pielęgnacyjnych u chorych w środowisku szpitalnym lub domowym. Do zadań opiekuna medycznego należy między innymi rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych osoby chorej i niesamodzielnej, współdziałanie z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym oraz zaspakajanie potrzeb biopsychospołecznych.